Manifestacija “Prosinac kod Puškina”. Međunarodna večer poezije, 20. prosinca 2021.

20. prosinca Centar ruskoga jezika i kulture „Institut Puškin“ organizirao je već tradicionalnu „Večer poezije“ (11. godinu zaredom) u okviru manifestacije „Prosinac kod Puškina“ (4. godinu zaredom) pjesme su se čitale na hrvatskom, ruskom, engleskom i talijanskom jeziku, a događanje je poprimilo međunarodni karakter. Večer poezije organizirala je dr. sc. Irena Mikulaco, voditeljica Centra “Institut Puškin” Pula.

Pjesme su čitali studenti koji uče ruski jezik na Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli (Saša Čizik (M. Ljermontov: Parus), Laura Marin (O. Mandeljštam), Josip Stipanović (Storm), Rozana Babić (Sta sera), Ivor Javor-Korjenić (N. Rubcov: Berjozy): studenti kroatistike preddiplomskog studija (u okviru kolegija Govorno izražavanje (mentorica dr. sc. Irena Mikulaco): Kristina Baković (T. Ujević: Pobratimstvo lica u svemiru), Miljana Đukić (A. B. Šimić: Opomena), Ema Krijan (V. Parun: Ti koja imaš ruke…), Noa Kraljević (A. Dedić: Balada o prolaznosti), Patricija Šoštarić (E. A. Poe: Annabel Lee) i diplomskoga studija (koji slušaju kolegije iz Suvremene hrvatske poezije i Govor elektroničkih medija: Lucija Malović (Boris Maruna: Svršetak ljeta), Marijana Jakovljević (Krešimir Bagić: Slijepa svjetlost), Tihana Dobrić (Danijel Dragojević: Sloboda), Anja Šipek (Vesna Parun: Večernja zvijezda), Marko Valić (M. Balota: Pramaliće), Paola Brezac (S. Mihalić: Majstore, ugasi svijeću)) . S Filozofskog fakulteta svoje pjesme su čitali izv. prof. dr. sc. Igor Grbić i dr. sc. Irena Mikulaco (na hrvatskom i na ruskom jeziku), a profesori kroatistike i anglistike interpretirali su domaće i strane autore: docenti kroatistike Daniel Mikulaco (Ch. Bukowski u vlastitom prijevodu) i Dubravka Dulibić-Paljar (T. Tulić: Igra skrivača (maksimum jata)) te Krešimir Vunić s anglistike ekspresivno je pročitao Ujevićev sonet i J. Keats (Brigt star).

Na „Večeri poezije“ je prisustvovalo 70 ljudi, profesori i studenti s ruskih partnerskih sveučilišta: s Sankt-Peterburškog državnog sveučilišta (Ду Сыюань (А.С. Пушкин: Я Вас любил), Альбина Малярова (Ах Астахова: Время сменит маршрут), Financijskog sveučilišta pri Vladi Ruske Federacije iz Moskve (Алхажа Омран (А.С. Пушкин: Если жизнь тебя обманет), Назруллоева Жанна Тимуровна (О. Мандельштам: За гремучую доблесть грядущих веков), Иван Рудяга (Н.С. Гумилев: Заблудившийся трамвай). S Pjatigorskog državnog sveučilišta sudjelovao je književni klub „Puškin“ koje su predstavile profesorice i studenti i čitali su  А. Пушкина, Н. Некрасова (доц. кафедры словесности и педагогических технологий филологического образования Г.Г. Курегян), А. Лозины-Лозинского (В. Крупильницкая), В. Маяковского (К. Портнова), Э. Асадова (заведующая кафедрой словесности и педагогических технологий филологического образования, профессор И. Б. Федотова), А. Вознесенского (доцент кафедры словесности и педагогических технологий филологического образования Н.А. Орлова), И. Бродского (Ю. Михайлова, Н. Казарян) i studentica Diana Sarkisova. Penzensko državno sveučilište pripremilo je osim stihova i kratki film s pozdravima s Penzenskog sveučilišta i dočarao svim sudionicima rusku zimu i uveli su publiku u blagdansko ozračje. Profesorica dr. sc. Olga Barabaš pripremila je svoje studente i sama pročitala stihove V. Brestova: Декабрьский снег. Studenti i studentice su interpretirali stihove A. Puškina: Зимнее утро (Varvara Kozlova), V. Brjusova: Первый снег (Oksana Ćuprunova), A. Feta: Скрип шагов вдоль улиц белых (Алёна Астафьева), K. Baljmonta: Zima (Илья Сорокин).

Na Večeri poezije osim recitatora prisustvovala je profesorica Sankt-Peterburškog državnog sveučilišta Natalija Afanasieva, profesorica stilistike i metodike ruskoga jezika (Наталья Андреевна Афанасьева, кандидат филологических наук, доцент СПбГУ).

„Večer poezije“ je učvrstila međunarodne partnerske odnose s ruskim sveučilištima i pokazala da i u vrijeme pandemije kreativnost nema granica, a suvremene tehnologije mogu u tome itekako pomoći i približiti poetske svjetove. Svi sudionici dobili su potvrde o sudjelovanju, a sveučilišta zahvalnice za podršku.

Izvješće o „Večeri poezije“ iz Pjatigorska i Penze.

Film partnerskog sveučilišta u Penzi (Penzensko državno sveučilište)

Društene mreže:

Fotografija