Predavanje Veleposlanika Ruske Federacije, NJ.E. g. Andreja Nesterenka za hrvatske studente održano je 10. lipnja 2021. online

Izvanredni i opunomoćeni Veleposlanik Ruske Federacije, NJ.E. g. Nesterenko Andrej održao je 10. lipnja 2021. s početkom u 10.30 sati predavanje na platformi ZOOM za sve studente koji uče ruski jezik u Hrvatskoj.

Gospodin A. A. Nesterenko se u svom predavanju osvrnuo na višestoljetne veze između Rusije i Hrvatske i podsjetio da će se 2022. g. obilježiti 30. godišnjica od uspostavljanja diplomatskih hrvatsko-ruskih odnosa. „Tijekom ovih 30 godina veze između Rusije i Hrvatske su se produbile na gospodarskom, diplomatskom i kulturnom planu“, rekao je Veleposlanik. Na susretu su iz Veleposlanstva još bili prisutni: Prohorov Vladimir, ministar savjetnik, Lobanova Marija, savjetnica, Sidorova Lilija, attaché. G. Prohorov V., ministar savjetnik, obratio se nakon Veleposlanika i poručio je studentima „učite ruski jezik jer nas ruski jezik zbližava, učite strane jezike jer vas oni obogaćuju. Bez znanja ruskoga jezika teško je biti u Rusiji i studirati.“ Još je naglasio da je „kultura – meka diplomacija“ jer puno više čini za promidžbu Rusije u svijetu, nego diplomacija. Nakon toga je odgovarao na pitanje o jezičnoj politici na području bivšeg Sovjetskog Saveza, o ruskom svijetu i ruskoj dijaspori, problemima koji su proizašli iz krize uzrokovane epidemiološkom situacijom i o razlozima nemogućnosti otvaranja Ruskog kulturnog centra u Zagrebu. Na predavanju je bila voditeljica Rossotrudničestva pri Veleposlanstvu Ruske Federacije, Pogorelova Elena. Susret je moderirala prof. dr. sc. Natalija Vidmarović, pročelnica katedre za ruski jezik s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. U organizaciji susreta sudjelovala je dr. sc. Irena Mikulaco, voditeljica „Instituta Puškin“ i šefica katedre za strane jezike s Filozofskog fakulteta Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli i predsjednica HAPRYAL, koja je pozdravila sve prisutne, zahvalila Veleposlaniku za jedinstvenu mogućnost da predavanju prisustvuju svi studenti koji u Hrvatskoj uče ruski jezik te je poželjela sretan praznik – Dan ruske državnosti, koji se obilježava 12. lipnja. U ime rektorata Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, obratio se prorektor za suradnju, inovacije i transfer tehnologija, izv. prof. dr. sc. Valter Boljunčić, koji je rekao o važnosti učenja ruskoga jezika na Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli i razvijanju međunarodne suradnje, a u ime Filozofskog fakulteta u Puli pozdravila je prisutne dekanica Fakulteta, prof. dr. sc. Lina Pliško te poželjela Veleposlaniku ugodan boravak u Hrvatskoj, zahvalila na predavanju te je u svom obraćanju govorila o učenju ruskoga jezika na Filozofskom fakultetu u Puli i naglasila da „dr. sc. Irena Mikulaco već dva desetljeća razvija i njeguje mostove koji povezuju naše dvije kulture, kroz predavanja, studentska gostovanja u Rusiji, organizaciju Dana ruskoga jezika i kulture, Olimpijade iz znanja ruskoga jezika, znanstvenih konferencija i mnoge druge aktivnosti. Otvaranjem “Instituta Puškin” na našem Fakultetu suradnja s Rusijom se još više intenzivirala na obostrano zadovoljstvo“. Na predavanju su osim pulskih, zagrebačkih i zadarskih studenata bili prisutni profesori s Filozofskog fakulteta u Zagrebu, s Odsjeka za istočnoslavenske jezike i književnosti: pročelnica rusistike izv. prof. dr. sc. Danijela Lugarić, prof. dr. sc. Jasmina Vojvodić, doc. dr. sc. Branka Barčot, dr.sc. Marina Jajić Novogradec, poslijedokt., a s ukrajinistike bila je izv. prof. dr. sc. Tetyana Fuderer. Studenti su za zanimanjem pratili predavanje Veleposlanika i moderatorica događanja prof. dr. sc. Natalija Vidmarović je u ime svih prisutnih za kraj rekla: „Nadamo se da je to prvo u nizu predavanja g. Nesterenka i s veseljem očekujemo novo predavanje već ujesen“. Organizatori susreta Veleposlanika Ruske Federacije, NJ. E., g. Andreja Nesterenka s hrvatskim studentima bili su: Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu,  „Institut Puškin“ Filozofskog fakulteta Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli i Hrvatsko društvo nastavnika ruskoga jezika i književnosti (HAPRYAL).