Regionalna konferencija o podršci i očuvanju ruskoga jezika u inozemstvu, Ljubljana, 14. listopada 2017.

Regionalna konferencija o podršci i očuvanju ruskoga jezika u inozemstvu – Региональная конференция по поддержке и сохранению русского языка за рубежом, protekla je 14. listopada 2017. u Ruskom znanstvenom i kulturnom centru u Ljubljani. Konferencija je organizirana uz podršku Департамента внешнеэкономических и международных связей города Москвы, Московского центра международного сотрудничества, Учебно-издательского центра «Златоуст» i Российского центра науки и культуры в Любляне. Konferencija je okupila velik broj sudionika iz Rusije, Slovenije, Italije, Austrije i Hrvatske, a poglavito profesore, nastavnike i sunarodnjake. Teme su bile zanimljive i obuhvaćale su različitu tematiku, a najviše pedagoga je svoje zanimanje posvetilo specifičnoj situaciji učenja ruskoga jezika u određenoj zemlji. Predstavnici iz Obrazovnog i izdavačkog centra Zlatoust,  Golubeva Anna Vladimirovna, glavna urednica obrazovno-izdavačkog centra Zlatoust i Anastasija Nikolaevna Akulič govorili su o najnovijim udžbenicima, projektima i webinarima koje organizira centar. Vrlo zanimljivo bilo je izlaganje Tatjane Komarove s rusistike ljubljanskog Filozofskog fakulteta o iskustvu rada s umjetničkim tekstom sa studentima diplomskoga studija. Julija Mesarič, direktorica škole dopunskoga obrazovanja “Веселые ребята” i stalna članica Koordinacijskog savjeta sunarodnjaka Slovenije govorila je  o ruskom jeziku u Sloveniji i predstavila  časopis Ключик. Černyšov Stanislav Ivanovič nastavnik Sveučilišta Karla i Franza iz Graza, govorio je o pogledu na suvremenu Rusiju izvan granica Rusije. Tatjana Grigorjevna Mikolaj, iz Čakovca, nastavnica  u Gospodarskoj školi Čakovec i zamjenica predsjednice Koordinacijskog savjeta ruskih sunarodnjaka u Hrvatskoj govorila je o učenju ruskoga jezika u osnovnim i srednjim školama. Predsjednica HAPRYAL-a, Irena Mikulaco, nadovezala se na izlaganje i govorila o učenju ruskoga jezika u visokom obrazovanju u Hrvatskoj, o znanstveno-stručnim rusističkim konferencijama, projektima otvaranja Centara “Institut Puškin” u Zagrebu i najavila otvaranje Centra “Institut Puškin” za 23. listopada u Puli na Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli zajedno s Državnim institutom ruskoga jezika “A.S. Puškin” iz Moskve i Državnim sveučilištem iz Pjatigorska (Rusija), o velikoj zainteresiranosti studenata za učenje ruskoga jezika te terenskoj nastavi iz kolegija Ruski jezik pulskih studenata u Sankt-Peterburgu u Obrazovno-izdavačkom centru Zlatoust, višegodišnjim partnerom s kojim ostvaruje uspješnu suradnju.  Važno je napomenuti da su studenti iz Hrvatske trenutno u Sočiju, na 19. Svjetskom festivalu mladih i studenata, koje je zainteresirao i okupio HAPRYAL.  Na samom otvaranju konferencije govorila je direktorica Roosotrudničestva iz Hrvatske, Natalija Jakimčuk i pozvala sudionike da se sljedeća regionalna konferencija održi u Hrvatskoj što su svi sudionici podržali toplim pljeskom. Svi sudionici dobili su potvrdu o stručnom usavršavanju od Obrazovno-izdavačkog centra “Zlatoust”.

bdr

Direktorica Rossotrudničestva u Hrvatskoj, Natalija Jakimčuk

bty

Julija Mesarič,direktorica škole dopunskoga obrazovanja “Веселые ребята”