Međunarodna znanstvena konferencija „100 godina od ruske revolucije“, Granada, Španjolska, 15. – 17.11.2017.

cof

Organizatori međunarodne znanstvene konferencije o stotoj obljetnici ruske revolucije bili su Sveučilište u Granadi, Filozofski fakultet, Ruski centar fonda Russkiy mir, Odsjek za grčku i slavensku filologiju, Odsjek za suvremenu povijest, Fakultet za prevođenje i tumačenje te Konfucijski institut. Predsjednik Organizacijskog odbora bio je prof. dr. sc. Enrique Quero Gervilla, dekan granadskog Fakulteta za prevoditelje i tumače. Svi sudinici dobili su tiskanu knjigu sažetaka, a publikacija cjelovitih radova očekuje se u sljedećoj godini. http://centroruso.ugr.es/pages/tablon/*/actividades/100-years-since-the-russian-revolution

cof

Predavanja su bila organizirana na Filozofskom fakultetu, u tri paralelne sekcije na španjolskom, engleskom i ruskom jeziku, o retorici, jeziku, književnosti, povijesti i filozofiji. Prije početka konferencije, 14. studenog i tijekom konferencije bili su okrugli stolovi u palači Madraza. Plenarna izlaganja održali su reminentni poznavatelji ruske povijesti, književnosti, jezika i filozofije (Geoffrey Hosking, University College London (United Kingdom): Paradoxes of Trust and Distrust: the Russian Revolution and Soviet society; Michael A. Nicholson. University College, Oxford (United Kingdom). Solzhenitsyn – Loving the Revolution; Vladimir Kantor, National Research University Higher School of Economics (Russia). Война и безумие как катализаторы революции; Christopher Read. University of Warwick (United Kingdom). Understanding 1917 – A Backward Glance and a Look Forward.). Sudionici konferencije (70) bili su s ruskih sveučilišta (Moskva, Sankt-Peterburg, Nižnji Novgorod, Krasnojarsk, Ekaterinburg, Kazanj), španjolskih, s Oxforda, Ujedinjenog Kraljevstva, Kine, Srbije, Brazila, Izraela, Gruzije, Poljske, Austrije, Latvije, Finske, Italije i Francuske.

Hrvatsku je predstavljala predsjednica HAPRYAL-a i voditeljica Centra „Institut Puškin“ s Filozofskog fakulteta, Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, Irena Mikulaco, koja je održala predavanje „Новая юридическая терминология и разрушение традиций как последствие Октябрьской революции (сопоставление русских и хорватских примеров)“, u Auli Magni, gdje je bila sekcija „Язык и риторика Октябрьской революции. Философская и политическая картина мира”.

cof

Osim predavanja i okruglih stolova za sudionike konferencije bio je organizirani kulturni program s razgledom najpoznatije znamenitosti u Granadi, palače Alhambra.