11. Skupština Fonda „Russkiy mir“ održana je od 2. do 4. studenog 2017. godine u Nižnjem Novgorodu. Ovogodišnji sastanak okupio je više od 450 predstavnika obrazovnih i kulturnih institucija, duhovnih lica iz 73 zemlje, uključujući Hrvatsku. Skupštini je prisustvovala predsjednica HAPRYAL-a i voditeljica Centra Institut Puškin Pula, Irena Mikulaco.
Исполнительный директор Фонда «Русский мир» Владимир Вячеславович Кочин и Ирена Микулацо, председатель ХАПРЯЛ и руководитель Центра “Институт Пушкина” Пула
Direktor Fonda Russkiy mir V. A. Nikonov i L. A. Verbickaja otvorili su „Assambleju Fonda Russkog mira“ uoči ruskog državnog praznika, Dana nacionalnog jedinstva, u Državnom akademskom kazalištu opere i baleta A.S. Puškina. U riječima dobrodošlice predsjednika V.V. Putina, premijera Medvedeva, guvernera Njižnjeg Novgoroda itd. skrenuta je pozornost na rad Fonda, koji se kao i druge kulturne institucije u europskim zemljama i na sličan način financira iz proračuna države. U pozdravnom govoru, Metropolit Nižnjeg Novgoroda i Muftija naglasili su etičke vrijednosti brojnih naroda koje ujedinjuje ruski jezik. Oba su ukazala na projekte Fonda, koji promiče rad s duhovnom religijskom baštinom. Od 150 milijuna, oko 110 milijuna ispovijeda kršćanstvo, 25 milijuna islam. Nižnji Novgorod, oko 300 kilometara sjeveroistočno od Moskve, nalazi se na rijekama Oka i Volga, povezan je s imenima mnogih povijesnih ličnosti kao što su Minjin i Požarski, sv. Makarije i Serafim Sarovski, Puškin i Gorki itd.
Panelne diskusije bile u posvećene «Идеи Русского мира для мира» i «Русскому языку и государству – благодаря и вопреки», a na okruglim stolovima govorilo se o aktualnim problemima Russkoga mira. Na okruglim stolovima bili su predstavljeni projekti koje financira Russkiy mir u okviru tema: «Русский язык в полиэтнической образовательной среде», «Минин и Пожарский. Память о спасителях России сквозь века и границы»; «Роль творчества Максима Горького в сохранении наследия Русского мира»; «Русский мир Пушкина»; «Межрелигиозный диалог в России: опыт и перспективы»; «Медиапространство в контексте диалога культур».
2. studenog, uoči same Skupštine „Russkog mira“ na Sveučilištu N. I. Lobačevskog bila je prezentacija obrazovnih projekata ruskih škola i objavljenih udžbenika, izdanih uz podršku fonda „Russkiy mir“.
Bio je predstavljen zanimljiv projekt «Театр как модель сохранения русского языка», koji je bio realiziran uz podršku fonda na Međunarodnoj ljetnoj školi u Kamčiji (Bugarska). Sudionici su se mogli upoznati s kulturnim tradicijama naroda Povoložja, vidjeti izložbe narodnih rukotvorina, izložbe fotografije, knjiga, a također su bili premijerno prikazana dva dokumentarna filma. Jedan od glavnih događaja bila je dodjela nagrada pobjednicima kreativnih natjecanja koja je organizirao u 2017. godini fond „Russkiy mir“. Svečanost dodjele nagrada za natjecanje «Всемирный Пушкин», «Корреспондент Русского мира» i natjecanja iz najbolje fotografije «Мой Русский мир» provedena je 2. studenog navečer u hotelu «Ока». Nižnji Novgorod je mirni grad s povijesno značajnim spomenicima, samostanima i svjetovnim građevinama, koje su sudionici Skupštine fonda Russkij mir posjetili prilikom ekskurzije, 4. studenog.