HAPRYAL sudjelovao na obilježavanju 50-te godišnjice MAPRYAL-a u Parizu

Pariz, 15. rujna 2017.

U Parizu je obilježena 50-ta godišnjica Međunarodnoga društva nastavnika ruskoga jezika i književnosti pri podršci Fonda „Russkiy mir“. Ovom događaju prisustvovala je predsjednica HAPRYAL-a, Irena Mikulaco.

Jubilej je okupio predsjedništvo MAPRYAL-a u proširenom sastavu na kojem je sudjelovalo 60 znanstvenika iz 40 zemalja svijeta, državnih i društvenih djelatnika. Otvorenje skupštine bilo je u velikoj dvorani Veleposlanstva Ruske Federacije u Francuskoj. Na otvorenju su pročitana pozdravna pisma Predsjednika Ruske Fedeacije, V.V. Putina, Ministra vanjskih poslova Ruske Federacije S.V. Lavrova, Predsjednika Češke Republike Miloša Zemana. Pozdravni govor održao je predsjednik uprave Fonda „Russkiy mir“, predsjednik Odbora za znanost i obrazovanje Državne dume Ruske Federacije, V.A. Nikonov, prorektor Moskovskog državnog sveučilišta T.V. Kortava. Sudionicima svečane skupštine obratio se video prijenosom iz svemirske postaje u ime astronauta, Heroj Rusije S.N. Rjazanski. Na svečanosti je dodijeljena medalja A.S. Puškina za značajan doprinos popularizaciji ruskoga jezika, profesorici, pročelnici filologije Tadžikistanskog državnog nacionalnog sveučilišta M.B. Nagzibekovoj. Znanstveni dio programa otvorili su plenarna izlaganja predsjednice MAPRYAL-a, predsjednice Ruske akademije obrazovanja, profesorice L.A. Verbicke „MAPRYAL: jučer, danas, sutra“, znanstvenog voditelja Instituta ruskoga jezika V.V. Vinogradova Ruske akademije znanosti A.M. Moldovana „Suvremena rusistika“, a također sveučilišni profesori i članovi predsjedništva MAPRYAL-a. Jubilej je nastavljen trima okruglim stolovima s temama o jeziku, udžbeniku i književnosti. Drugi dio programa bio je u novom zdanju Ruskog duhovno-kulturnog pravoslavnog centra gdje su sudionici posjetili izložbu ikona i sudjelovali na okruglom stolu s temom o ruskom jeziku i motivaciji za učenje ruskoga jezika u suvremenom svijetu.

Plenarno izlaganje predsjednice MAPRYAL-a, predsjednice Ruske akademije obrazovanja, profesorice L.A. Verbicke „MAPRYAL: jučer, danas, sutra“ možete otvoriti ovdje: Доклад_ЛА_Вербицкой

Promotivni film o jubileju MAPRYAL-a https://www.youtube.com/watch?v=mX3jwdQUXh0

Pozdravni govor predsjednika Češke Republike pročitao je predsjednik Češkoga društva rusista, mr. sc. Jiri Klapka u Veleposlanstvu Ruske Federacije u Francuskoj na otvaranju svečane sjednice u povodu proslave 50-te godišnjice MAPRYAL-a u Parizu.

edf

Predsjednica HAPRYAL-a, Irena Mikulaco s rektorom, prof. dr. sc. Državnog instituta ruskoga jezika A. S. Puškina iz Moskve, M.N. Ruskeckoj i prof. dr. sc. Mlečko Tatjana Petrovna, predsjednica Moldavskog društva nastavnika ruskoga jezika i književnosti, rektor Slavenskog instituta Republike Moldavije (predsjedništvo MAPRYAL-a)

edf

Predsjednica HAPRYAL-a, Irena Mikulaco s rektorom, prof. dr. sc. Državnog instituta ruskoga jezika A. S. Puškina iz Moskve, M.N. Ruskeckoj, akademikom V.G. Kostomarovim, članovima Predsjedništva MAPRYAL-a i predstavnicima estonskog, španjolskog, švicarskog, austrijskog, ruskog, ukrajinskog, poljskog, kazahstanskog, mađarskog, , češkog i vijetnamskog društva nastavnika ruskoga jezika i književnosti.