Terenska nastava studenata Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli u Sankt-Peterburgu

Studenti Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, poglavito s Filozofskoga fakulteta, koji slušaju kolegije iz Ruskoga jezika, zajedno su sa svojom profesoricom, Irenom Mikulaco, boravili na studijskom putovanju u Sankt-Peterburgu, u Ruskoj Federaciji. Terenska nastava provedena je od 9. do 16. srpnja 2017. godine prema planu i programu: 20 sati učenja ruskoga jezika u Centru „Zlatoust“ i organizirane su ekskurzije na ruskom jeziku te posjeti znamenitostima, muzejima, crkvama i kulturnim događanjima. Od ruskih muzeja vidjeli su Ermitaž, zimski dvorac Petra I., Državni muzej političke povijesti Rusije, gdje su se podsjetili povijesnih događanja od 19. do 21. stoljeća i bili na mjestu gdje je započela revolucija. Obišli su muzejski prostor Petropavlovske tvrđave s crkvom. Posjetili su i muzej posvećen A. S. Puškinu, gdje im je kustos muzeja recitirao Puškinove stihove u gradu Puškin (Carsko selo). Osim Puškinovih stihova slušali su i ulomke iz romana F. M. Dostojevskog i pratili stope glavnih likova po Sankt-Peterburgu. Osim mjesta gdje su živjeli ruski književnici i stvarali svoja remek-djela, studenti su posjetili i duhovna središta, crkvu Kristova uskrsnuća (Спас на Крови), crkvu sv. Izaka (Исаакиевский собор), Kazansku katedralu (Казанский собор) te Smolni samostan. Zbog pogodnog vremena vozili su se brodom po rijekama i kanalima Sankt-Peterburga. Studenti su imali i večernji kulturni program. Uživali su u Aleksandrinskom kazalištu, gdje su gledali balet „Labuđe jezero“ P. I. Čajkovskog te su bili na folklornoj predstavi kazaškog ansambla „Bagatica“ i gledali kazačok. Terenska nastava bila je obogaćena i dvama razgledima carskih parkova, bili su u Petergofu, ruskom Versaju i osjetili morski zrak na Finskom zaljevu. Zadnjeg dana studijskoga boravka proveli su u gradu Puškinu, gdje su obišli ljetnu rezidenciju carice Katarine II i prekrasan park s jezerom. Svi studenti dobili su diplomu Centra „Zlatoust“ o stupnju znanja iz ruskoga jezika prema TOERFL (Test of Russian as a Foreign Language). Ugođaj terenske nastave uljepšale su „bijele noći“ kada je zalazak Sunca bio oko pola noći, a izlazak oko 4 ujutro. Prezentacija terenske nastave bit će upriličena na početku akademske godine 2017./2018.